Cohort Three Scholars


Cohort Three Scholars 2016/2017 Academic Year

  NAME PROGRAM
1 Abdul Baaki M. Hardi BSc. Telecommunication Engineering
2 Abdul-Mumuni Abidin BSc. Statistics
3 Acquah James BSc. Civil Engineering
4 Adawula Felicity Awennanye BA. Economics
5 Addae-Tawiah Patrick BSc. Chemical Engineering
6 Adedi Christian Jeff BSc. Agribusiness Management
7 Adoa Sylvester Wepaworo BA. Geography & Rural Development
8 Adoko Stephen BSc. Biochemistry
9 Adukwa Eric Doctor of Optometry
10 Afaribea Juliana BSc. Civil Engineering
11 Afful Benjamin BA. Integrated Rural Art and Industry
12 Agbowada John Baidoo BSc. Development Planning
13 Agyakwa Veronica  BSc. Human Settlement Planning
14 Agyapong Gloria BSc. Meteorology and Climate Science
15 Agyin John Ebenezer BSc. Statistics
16 Ahmed Nazir BSc. Business Administration
17 Aidam Love Atsu BSc. Biochemistry
18 Aidoo Raphael BSc. Food Science and Technology
19 Akola Mbey Denis BSc. Computer Engineering
20 Akpabli George BSc. Land Economy
21 Akuaku Andrew BSc. Actuarial Science
22 Alagpulinsa Frank BSc. Human Settlement Planning
23 Ali-Mensah Beatrice  BA. Geography & Rural Development
24 Amegbletor Ransford Bless BSc. Geomatic Engineering
25 Amoaku Jeff BA. Economics
26 Amonoo-Benson Nana Ken Human Biology MB.CH.B
27 Amponsah Caleb Kwaku BA. Social Work
28 Amponsah Ernest Mensah BSc. Architecture
29 Annobil Meshack BA. Sociology
30 Anokye Frederick BSc. Materials Engineering
31 Anokye Joyce BA. Political Studies
32 Ansah Osei Baffour BSc. Architecture
33 Anzagra Daniel BSc. Agribusiness Management
34 Apor Dorothy Bindinom BSc. Electrical Engineering
35 Appiah Abigail  LLB
36 Appiah-Kubi Enoch BSc. Human Settlement Planning
37 Aristide Kambale Aristide BSc. Environmental Science
38 Arnong Mawusi Adzo BSc. Environmental Science
39 Arthur Dinah Dansowaa BSc. Forest Resource Technology
40 Asane Grace BA. French
41 Asante Francisca BSc. Midwifery
42 Asantewaa Rebecca BA. History
43 Asare Josephine Asor BSc. Business Administration
44 Asare Stephen BSc. Civil Engineering
45 Atogembasia Aaron Pharm D
46 Awuka-Amador Success BSc. Telecommunication Engineering
47 Awuni Hagar Asantewaa Doctor of Optometry
48 Ayang Jacob Achumboro Doctor of Veterinary Medicine
49 Bangmeyiri Vitalis BSc. Business Administration
50 Boakye Regina Yiadom BA. Political Studies
51 Boglo Richard BSc. Land Economy
52 Brakatu Benjamin BSc. Biochemistry
53 Britwum Prosper BSc. Business Administration
54 Chari Yvonne S. BA. Social Work
55 Dabrah Racheal BSc. Business Administration
56 Daniel Atum Pharm D.
57 Dankwah Sarah Boahemah BSc. Biological Science
58 Darko Jemima Amoafoah BSc. Human Settlement Planning
59 Debash W. Teklie BSc. Chemical Engineering
60 Defeatsror Benedicta BSc. Environmental Science
61 Diana Atsieno Ojuang BSc. Medical Laboratory Technology
62 Djibril Rashad BA. Integrated Rural Art and Industry
63 Doreen Nafula Wekesa BSc. Medical Laboratory Technology
64 Duah Ebenezer BSc. Civil Engineering
65 Dzakpasu Emmanuel Kwame BSc. Geomatic Engineering
66 Akanlerige Awine BA. Publishing Studies
67 Enbong Kunsaari Al-Alim BSc. Food Science & Technology
68 Ennin Frederick BSc. Medical Laboratory Technology
69 Enormahe Victoria Dede BSc. Disability & Rehabilitation Studies
70 Eric Ndagyayisenga BSc. Computer Engineering
71 Essien Leticia Sam Cudjoe BA. Geography & Rural Development
72 Essuman Albert BSc. Biomedical Engineering
73 Essuman Ellis Joanne BA. Sociology
74 Essuman Emmanuel Asamoah BSc. Biological Science
75 Eyiri Tornu Ernest BSc. Development Planning
76 Fianko Oforiwaa Angela BSc. Business Administration
77 Fie Edem BSc. Architecture
78 Frimpong Ophilia Manso BSc. Business Administration
79 Fuseini W. Abdul-Karim BA Geography & Rural Devt.
80 Fuseni Baba Pharm D
81 Gloria Juan Clement Wani BA. Sociology
82 Gloria Umuhoza Pharm D.
83 Gyesi Agnes BA. English
84 Hagan Emmanuel BSc. Land Economy
85 Hassan Sarah Madinatu BA. Social Work
86 Issifu Bismark BSc. Nursing
87 Jennifer Akologo BA. Publishing Studies
88 Kasimiro Ukoth Ungang U. BSc. Agriculture
89 Katusele Daniel Mutahwa BSc. Civil Engineering
90 Kayumba Julius Human Biology MB.CH.B
91 Klorbortu Edward BSc. Business Administration
92 Koduah Bernard Kofi Kwening BSc. Medical Laboratory Technology
93 Komla Wilson Kumah BSc. Biomedical Engineering
94 Kpiembareh Nibekuon David BSc. Mathematics
95 Kumbong Hermann Nyuykonge BSc. Computer Engineering
96 Kumi George BSc. Petrochemical Engineering
97 Kuunoba Theophilus BSc. Electrical Engineering
98 Kwaku Freda Naa Dedei BSc. Sports & Exercise Science
99 Kyei Emmanuel Pharm D
100 Larbi Emmanuel Adu BSc. Electrical Engineering
101 Manu Archibald BSc. Civil Engineering
102 Meiza Jennifer Sennie BSc. Nursing
103 Mensah Jennifer BA. Political Studies
104 Mensah Richard BSc. Business Administration
105 Michael Adjei Mireku BSc. Actuarial Science
106 Narh Sandra BA. Political Studies
107 Nartey Samuel Pharm D
108 Ndoro Donald C. T. BSc. Civil Engineering
109 Nyankum Ruth  BSc. Dis. & Rehab. Stds.
110 Nyarkoh Kingsford BSc. Land Economy
111 Obeng Emmanuel BSc. Biochemistry
112 Odoom Sarah BA. French
113 Oduro Sandra BA. English
114 Offei Dorcas BSc. Chemistry
115 Ofori Kobina Akyea BSc. Petrochemical Engineering
116 Okyere Jovia BA. Political Studies
117 Oppong Napoleon Baah BSc. Business Administration
118 Osei Bonsu Priscilla Pharm D
119 Osei Ezekiel LLB
120 Osei Faustina BSc. Business Administration
121 Osei Miriam BSc. Human Settlement Planning
122 Osei Monica BSc. Biological Science
123 Owoo Vivian BA. Integrated Rural Art and Industry
124 Owusu Sandra BA. Sociology
125 Pittri Hayford BSc. Quantity Surveying and Construction Economics
126 Puorizaa Titus BSc. Chemistry
127 Quan Peter LLB
128 Quayson Joycelline Human Biology MB.CH.B
129 Saale Oscar Digre BSc. Geography & Rural Development
130 Safo Kwaku BSc. Business Administration
131 Seidu Basiratu BA. Sociology
132 Seidu Sakibu BSc. Quantity Surveying and Construction Economics
133 Seidu Yahya BSc. Agribusiness Management
134 Seim Isaac Kojo BSc. Chemical Engineering
135 Serwaa Emmanuella BSc. Biological Science
136 Shaibu Marani Swallah BSc. Electrical Engineering
137 Sosu Godsway BA. Publishing Studies
138 Suonyir Simon Saade Doctor of Optometry
139 Tetteh Davis Nartey BSc. Material Engineering
140 Teye Emelia BSc. Biochemistry
141 Tsyawo Celestine Etornam BSc. Chemical Engineering
142 Tutu Edwin Savino BSc. Business Administration
143 Tuyisenge Joyeuse BSc. Electrical Engineering
144 Vorsah Edith BSc. Geography & Rural Dev't.
145 Wahab Baborlu LLB
146 Yalley Vincent Kingsley BSc. Electrical Engineering
147 Yankson Ruth BSc. Computer Science
148 Yeboah Adwoa BSc. Environmental Science
149 Yituo Francis Yonye BA. Economics
150 Ziema Obadiah Songsoglee BA. Publishing Studies

Print page